Język hiszpański jest jednym z popularniejszych języków na świecie. Porozumieć można się nim nie tylko w Hiszpanii. Jakie jest pochodzenie tego języka? Czy ma on długą historię?

Język hiszpański to jeden z najstarszych języków świata. Chcąc poznać jego historię, trzeba cofnąć się aż do V wieku. To wówczas nastąpił upadek Cesarstwa Rzymskiego, co w konsekwencji sprawiło, że łacina zaczęła powoli tracić na znaczeniu. W efekcie zaczęły wyodrębniać się kolejne dialekty. W konsekwencji na Półwyspie Iberyjskim pojawił się nowy język, który dał początek obecnie używanemu językowi hiszpańskiemu.

Mówiąc o języku hiszpańskim, trzeba wspomnieć o kilku występujących obecnie jego odmianach. Wyróżnia się język:

  • kataloński;
  • galicyjski;
  • baskijski.

W przypadku tego ostatniego naukowcy nadal nie są zgodni, co do jego dokładnego pochodzenia. Początkowo mówiono jeszcze o dialekcie kastylijskim. Dzisiaj określenia tego używa się wymiennie z językiem hiszpańskim.

Po raz pierwszy zasady gramatyki hiszpańskiej spisano, a następnie opublikowano w 1492 roku. Autorem publikacji był Antonio de Nebrija. Jego dziełem jest również pierwszy słownik języka hiszpańskiego. To czasy, kiedy Hiszpania odgrywała ogromną rolę na światowej scenie politycznej. Język hiszpański mocno się wówczas rozprzestrzeniał, co ma oczywiste odbicie w jego dzisiejszej popularności na świecie – zarówno w Ameryce Południowej i Środkowej, jak i w Azji (Filipiny).