Znajomość przynajmniej jednego języka obcego niesie dla nas rozliczne plusy. Po pierwsze – może to stać się naszym prawdziwym hobby. Po drugie, posługiwanie się obcą mową znacznie zwiększa nasze szanse na wyższą pensję lub lepszą pracę. Po trzecie zaś, świat to dzisiaj jedna globalna wioska, a znajomość języka obcego otwiera nam drzwi do jej lepszego poznania – podczas podróży, przeglądania zagranicznych stron internetowych czy zawierania znajomości z obcokrajowcami. Nauka języków to także swego rodzaju ćwiczenia dla mózgu, usprawniające jego pracę i chroniące przed zanikaniem pamięci.

Talent do języków to mit

Choć wiele osób twierdzi, że dla nauczenia się języka obcego potrzebny jest swego rodzaju talent, to nie jest to prawda. Za znajomość obcej mowy w największej mierze odpowiada ciężka i regularna praca. Do jej codziennego podejmowania potrzebna jest motywacja. To dzięki niej widzimy sens w osiąganiu naszego celu – na przykład w opanowaniu świetnej angielskiej wymowy, niemieckiego akcentu czy znajomości francuskich zwrotów.

Jak więc się zmotywować?

Bywa tak, że motywację mamy ogromną, najczęściej na początku przygody z nauką języka. Niestety z czasem motywacja spada. Musimy zrobić wszystko, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie. Pomoże w tym metoda małych kroków. Określmy jeden główny cel, a potem mniejsze zadania, dzięki którym go osiągniemy. Jeśli chcemy opanować sztukę konwersacji, to codziennie rozmawiajmy z kimś w języku obcym, nawet jeśli będzie to 15 minut. Gdy celem jest szerszy zasób słów, wówczas warto regularnie czytać artykuły, książki lub oglądać filmy bez lektora i dubbingu, wyłapywać z nich nieznane słówka, a potem uczyć się ich. Pamiętajmy, aby wyznaczony cel był realny do osiągnięcia i to najlepiej takimi metodami, które nas interesują – jak wspomniana wyżej prasa czy telewizja.

Przygotuj plan i nagradzaj samego siebie

Przy nauce każdej nowej czynności dobrze jest stworzyć sobie swój własny plan. Dzięki temu, będziesz wiedział co zrobić w poniedziałek, a co w czwartek. Jednocześnie zaplanujesz sobie dni wolne. Należy pamiętać, że język obcy jest przyswajany stopniowo. Lepiej poświęcić na jego naukę trzy dni w tygodniu po godzinie niż jedno trzygodzinne posiedzenie. Systematyczna nauka przynosi najlepsze rezultaty, które są bardzo potrzebne dla utrzymania motywacji. Podobnie jak nagradzanie siebie nawet za osiągnięte postępy. Przyjemności w postaci kina, lodów czy nowego ubrania możemy sprawiać sobie w ramach dobrego rozwiązania testu językowego czy nauczenia się wszystkich słówek zaplanowanych na dany miesiąc.