Język niemiecki jest, zaraz po angielskim, najbardziej powszechnym językiem Europy, a także mieści się w dziesiątce najczęściej używanych języków na świecie. Liczba rodzimych użytkowników wynosi ponad 100 milionów. Dla niemal tak samo licznej grupy (80 milionów) język niemiecki stanowi język obcy.

Kontakty biznesowe

Niemcy i kraje niemieckojęzyczne to niezwykle ważni partnerzy biznesowi, którzy posiadają liczne udziały w polskiej gospodarce. Również nasze rodzime firmy coraz chętniej współpracują z sąsiadami znad Odry. Znajomość języka niemieckiego jest ogromnym plusem, a czasami wręcz koniecznością dla podjęcia pracy w siedzibie niemieckiego przedsiębiorstwa lub do prowadzenia komunikacji biznesowej z firmą z Austrii, Szwajcarii czy właśnie Niemiec.

W celach edukacyjnych

Niemieckie uczelnie słyną z wysokiego poziomu. Uznawane są za jedne z najbardziej prestiżowych szkół wyższych na świecie. Dlatego studia w Niemczech to opcja dla ambitnych studentów, którzy jednocześnie nie chcą znajdować się bardzo daleko od domu. Dodatkowa zachęta to liczne stypendia i pomoc dla najbardziej zdolnych uczniów. Do podjęcia studiów na niemieckim uniwersytecie wymagana jest jednak dobra znajomość języka.

Turystyka

Mieszkańcy Niemiec odwiedzają nasz kraj bardziej niż chętnie. Według statystyk stanowią oni około 40% wszystkich turystów zwiedzających Polskę. Znajomość niemieckiego jest więc wymagana w hotelach, restauracjach oraz w miejscach przeznaczonych do zwiedzania. Z drugiej strony, również i nam jako turystom, znajomość języka niemieckiego przyda się do porozumiewania się podczas podróży. Nie tylko w Niemczech czy w Austrii, ale również w wielu innych krajach, ponieważ niemiecki jest znany powszechnie.

Nauka i literatura

Żaden przekład nie może równać się z czytaniem książki w oryginale. Posługując się językiem niemieckim, posiadamy automatyczną możliwość czytania wielu pozycji literackich, które nie są tłumaczone na język polski. Ponadto język niemiecki wciąż jest jednym z języków nauki, przez co jego znajomość znacznie ułatwia dostęp do fachowej literatury.

Podsumowanie

Znajomość języka niemieckiego oznacza możliwość komunikacji z całym światem, szansę na lepszą pracę, studia za granicą i czytanie niemieckich dzieł w oryginale. Jednocześnie znajomość tego języka nie jest tak powszechna jak języka angielskiego. Dlatego, mimo że jest to język popularny, to stanowi on mocny, wyróżniający nas atut na rynku pracy.