Ucząc się języka obcego zawsze zmierzamy do jednego celu – umiejętności porozumiewania się w nim. Znajomość zasad gramatycznych, bogaty zasób słownictwa czy pisanie wypowiedzi nie stanowią wartości same w sobie, lecz stają się cenne w momencie, gdy za ich pomocą możemy się wypowiedzieć. Rozumienie obcokrajowców, spontaniczne odpowiedzi, pisanie e-maili czy listów to ćwiczenie teorii w praktyce. Za sukces w nauce danej mowy uznajmy więc taki moment, w którym swobodna rozmowa w obcym języku staje się dla nas naturalna.

Najważniejszy jesteś Ty

To od nas jako uczniów zależy, czy możemy osiągnąć sukces w nauce języka obcego. Największe znaczenie ma nasza postawa oraz sposób motywacji. Chętniej uczymy się rzeczy, które są dla nas przyjemne, interesujące lub przydatne. Jeśli więc melodia danego języka nam się podoba lub też mamy konkretny cel w jego opanowaniu, to obca mowa szybko przestanie być dla nas taka obca.

W osiągnięciu językowego sukcesu ważne jest również ciągłe doskonalenie się, a przede wszystkim powtarzanie – słówek, gramatyki, wymowy. Tylko systematyczna praca, a nie nauka od święta, pozwoli nam szybciej osiągnąć zadowalający poziom. Warto szukać inspiracji, poszerzać swą wiedzę na temat kraju i jego kultury, próbować różnych metod nauki – kursów, korepetycji lub zdobywania wiedzy we własnym zakresie. Najgorsze efekty daje nauka pod przymusem, gdy jedyną motywacją są wymagania stawiane przez otoczenie, których sensu dostrzegamy. Co ciekawe, czynniki takie jak wiek czy poziom inteligencji mają drugorzędne znaczenie.

Środowisko i metody nauczania

Jeżeli chodzi o warunki w domu, to powinniśmy posiadać naszą własną przestrzeń do nauki z dostępem do słowników, gramatyk, podręczników, a także komputera z Internetem. Słuchanie obcojęzycznych programów radiowych i telewizyjnych w naturalny sposób nauczy nas praktycznych kompetencji językowych. Idąc dalej, istotne jest oczywiście środowisko szkolne, czyli dostęp do różnorakiego wyposażenia, przede wszystkim audiowizualnego – wideo, nagrań, prezentacji – uważanych za najbardziej interesujące.

Ostatnim ogniwem, które spaja proces nauki języka obcego, jest osoba nauczyciela, najlepiej w dobrej szkole językowej. Ważne by stosowane przez niego metody były dopasowane do uczniów. Jednym z najlepszych sposobów na naukę nie jest dokładne trzymanie się zaleceń podręcznika, lecz stosowanie różnych narzędzi – tak by każda lekcja miała w sobie element niespodzianki. Poza tym nauczyciel powinien poświęcać tyle samo czasu na szkolenie każdej z kompetencji językowych – pisania, mówienia, słuchania i czytania.