Z powodu znanych nam wydarzeń historycznych to właśnie rosyjski jest dziś najlepiej znanym językiem obcym wśród Polaków powyżej 40. roku życia. Obecnie w szkołach naucza się przede wszystkim angielskiego i niemieckiego. Jednak czy na pewno opłaca się uczyć tylko tych języków? Tendencje rynkowe, świat nauki, a nawet politycy przekonują, że znajomość rosyjskiego jest dalej w cenie.

Statystyki odnośnie języka rosyjskiego

Językiem rosyjskim posługuje się od 250 do nawet 300 milionów ludzi na świecie. To jeden z pięciu oficjalnych języków ONZ. Rosyjskiego powszechnie używa się w co najmniej kilkunastu krajach, nawet jeśli nie posiada on statusu języka oficjalnego. Społeczności rosyjskojęzyczne spotkamy na Ukrainie, a także w Łotwie, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Brazylii i w wielu innych państwach.

Dobre widoki na przyszłość

Rosja to największy powierzchniowo kraj na świecie. Osoby znające rosyjski są potrzebne polskim i zachodnim firmom, które chcą wejść na niezwykle chłonny rosyjski rynek. Rosja się rozwija, a jej pozycja jako międzynarodowego mocarstwa gospodarczego rośnie. Na znajomości języka naszych wschodnich sąsiadów najbardziej zyskają specjaliści tacy jak inżynierowie, księgowi oraz osoby specjalizujące się w handlu i transporcie. Znajomość rosyjskiego jest potrzebna również do prowadzenia owocnych rozmów biznesowych.

W celu nauki i doskonalenia się

W Polsce rosyjska technologia jest wciąż uważana za mniej konkurencyjną, niż zachodnia lub azjatycka. Jednak nic bardziej mylnego – nauka i technologia ze wschodu dynamicznie się rozwija, a wraz z nią również i język rosyjski. Według statystyk jest on drugim najczęściej stosowanym językiem w publikacjach naukowych. Rosja posiada bogaty dorobek w dziedzinie nauk ścisłych i humanistycznych. Do wybitnych rosyjskich uczonych z dziedziny biologii, filozofii, chemii, historii, matematyki i fizyki dołączają dzisiaj również specjaliści z programowania, inżynierii czy IT.

Język rosyjski wiecznie żywy

Znajomość rosyjskiego umożliwia czytanie nie tylko aktualnych publikacji, ale wielu dzieł literackich, które stanowią fundament naszej kultury. Warto je poznać choćby dla rozszerzenia własnych horyzontów. Jednym z bardziej aktualnych i ciekawszych powodów, dla których warto uczyć się tego delikatnego języka, jest również ten przytoczony przez Uniwersytet stanowy na Florydzie. Amerykańskie władze federalne aktywnie poszukują osób znających rosyjski, określając go „językiem narodowej potrzeby”.

Również i w Polsce język rosyjski pozwala wyróżnić się na rynku pracy.