Egzamin ósmoklasisty po raz pierwszy od wprowadzenia zmian w systemie oświaty odbędzie się już w tym roku w dniach od 15 do 17 kwietnia. Uczniowie kończący ósmą klasę zmierzą się najpierw z językiem polskim, dzień później z matematyką, a na końcu z wybranym językiem nowożytnym. Większość z nich wielu będzie zdawać angielski. Jakie zadania z angielskiego są przewidziane na teście i czym ta wersja różni się od egzaminu szóstoklasisty i gimnazjalisty?

Poziom językowy na egzaminie ósmoklasisty

W okresie przejściowym, tj. od bieżącego do 2021 roku na egzaminie ósmoklasisty z angielskiego poziom trudności będzie odpowiadał poziomowi biegłości językowej A2/A2+ zgodnie ze skalą Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. To uniwersalna klasyfikacja, poprzez którą ustala się poziom znajomości języka. Standard A2/A2+ oznacza poziom podstawowy i nieco wyżej. Zgodnie z wymogami taka osoba porozumiewa się w codziennych sytuacjach. Rozmowy, w których potrafi się odnaleźć, dotyczą najczęściej spraw codziennych. Dana osoba umie podać swoje dane osobowe, opisać siebie oraz miejsce, w którym na co dzień przebywa. Zna słownictwo związane z tematami życia codziennego, czyli rodziną, pracą, zakupami czy spędzaniem dnia. Warto dodać, że w przyszłości poziom językowy na egzaminie ósmoklasisty będzie wyższy – ma to być standard A2+ dla części związanej z pisaniem i czytaniem, z kolei rozumienie wypowiedzi będzie plasowało się już na poziomie B1. Ósmoklasiści będą musieli poświęcić więcej czasu na przygotowania do takiego egzaminu.

Jak będzie wyglądał arkusz?

Egzamin ósmoklasisty znacznie różni się od tego, jaki pisali szóstoklasiści czy gimnazjaliści. Przede wszystkim jest podzielony na pięć, a nie na cztery części. Test ma sprawdzać wiedzę zdającego z dziedzin takich jak rozumienie ze słuchu, umiejętność reagowania, rozumienie tekstów pisanych, znajomość gramatyki i słownictwa oraz tworzenie wypowiedzi pisemnych. Do tego w każdej części pojawi się co najmniej jedno zadanie otwarte. Jeśli chodzi o rodzaje poleceń, to nowością będzie parafraza zdań, czyli przerabianie ich w sposób, który pozwala zachować wyjściowy sens. Zadań będzie znacznie więcej. Dla porównania, na dotychczasowym egzaminie szóstoklasisty było ich od 11 do 15, a dla gimnazjalistów – od 8 do 11. Teraz ósmoklasiści będą musieli wypełnić arkusz zawierający od 13 do nawet 17 zadań. Z tego względu czas trwania egzaminu również się wydłuży. Na jego napisanie uczniowie będą mieli aż 90 minut.

Wszystkich uczniów, którzy chcieliby zapisać się na dodatkowe lekcje z angielskiego przed egzaminem (niezależnie od tego, w którym roku będą go zdawali), zapraszamy na kursy językowe do naszej szkoły. Prowadzimy specjalne kursy dedykowane młodzieży – http://mak.krakow.pl/kursy-mlodziezowe-jezyk-angielski/.