W pierwszych tygodniach nauki języka czujemy ogromny zapał. W miarę jak nauka postępuje, chęci maleją. Przyczyny mogą być różne – znudzenie, brak widocznych efektów albo brak kogoś, kto wskazałby nam drogę do dalszego rozwoju. Jak przekuć słomiany zapał w niewyczerpane źródło motywacji?

Czym jest nauka języka?

Żeby nie stracić szybko motywacji, warto być ze sobą szczerym. Od początku miejmy świadomość, że nauka języka to proces długotrwały, zajęcie na dobre kilka lat. Wymaga od nas nie tylko chęci, ale również samodyscypliny, systematyczności i stawiania czoła coraz to kolejnym wyzwaniom. Musimy wierzyć, że rzeczywiście uda nam się osiągnąć stawiany sobie cel.

Pozytywna motywacja

Żeby utrzymać zapał do nauki języka, powinniśmy od początku znać korzyści z osiągnięcia celu. Załóżmy, że chcemy w ciągu dwóch lat nauczyć się władać niemieckim na poziomie średnio zaawansowanym. Wypiszmy sobie na kartce konkretne korzyści płynące z opanowania tej umiejętności. Mogą to być wyższe zarobki w pracy, zmiana stanowiska na lepsze, możliwość komunikacji z innymi podczas wakacji, zdobywanie nowych znajomości, przeprowadzka do innego kraju i wiele, wiele innych. W chwilach zwątpienia lub gdy złapie nas lenistwo – przypomnijmy sobie o wszystkich gratyfikacjach, które wynagrodzą wysiłek wkładany w naukę.

Jasno określone cele

Nasz cel nie może być rozmyty – musi być jasny, klarowny i wyznaczony w czasie. Sama deklaracja nauki to za mało. Dokładnie określmy, na jakim poziomie chcemy władać danym językiem (średnio zaawansowanym, zaawansowanym, a może nawet biegłym?) albo co konkretnie chcemy poprawić (umiejętność komunikacji, znajomość gramatyki, rozumienie ze słuchu, czytanie itd.). Wyznaczmy sobie termin na osiągnięcie celu. Proces nauki warto podzielić na mniejsze etapy – na przykład na miesiące lub tygodnie – i po upływie tego czasu robić sobie krótką powtórkę albo test. Dzięki temu będziemy widzieć nasze postępy, co doda nam zapału do dalszej pracy.

Precz z nudą!

Nauka języka może być bardzo przyjemna, wszystko zależy od wybranej przez nas metody. Nie musimy wkuwać na pamięć słówek z długiej listy – jest to wręcz odradzane – możemy za to uczyć się poprzez czytanie prasy, książek czy oglądanie filmów i seriali. Pamiętajmy również, że ważna w nauce języka jest obecność mentora, kogoś, kto poprawi po nas błędy lub będzie wyznaczał nam nowe zadania. Z tego względu warto rozważyć zajęcia w szkole językowej. Ucząc się wraz z innymi, nasza motywacja jest zazwyczaj większa.