Idea nauki języków obcych już we wczesnym dzieciństwie posiada swoich zwolenników i przeciwników. Coraz więcej specjalistów popiera jednak ten pomysł wskazując na liczne korzyści – nie tylko językowe – jakie przynosi dziecku obcowanie z drugim językiem już od najmłodszych lat. Dlaczego więc warto, aby maluch zaczął uczyć się języka angielskiego, niemieckiego czy francuskiego jeszcze zanim przyswoi język ojczysty?
Język obcy nauczany od dziecka
Nauka języka – te słowa sprawiają, że przed naszymi oczami pojawia się klasa w szkole z uczniami pochylonymi nad książkami. Czy jednak ktokolwiek z nas nauczył się w ten sposób mówić po polsku? Bądźmy świadomi tego, że dzieci nie przyswajają języka wyrywkowo, ale całościowo – we własnym domu i codziennym otoczeniu, gdzie mama i tata są ich najlepszymi nauczycielami. Małe dzieci znajdują się w stanie ciągłej immersji językowej. Otoczone ojczystą mową nie uczą się zasad gramatycznych lub wymowy, ale praktykują te elementy w tworzonych przez siebie wypowiedziach. W ten sam naturalny sposób powinny uczyć się obcej mowy – poprzez zabawę, pobudzanie ciekawości i regularne stosowanie drugiego języka. Małe dzieci nie przejmują się ocenami i nie negują własnych umiejętności. Dzięki temu odpowiednio prowadzone zajęcia są dla nich czystą przyjemnością.
Rozwój małych dzieci a nauka języka obcego
Przyswajanie obcej mowy już w okresie dzieciństwa wpływa pozytywnie na wiele aspektów rozwoju malucha. To doskonałe ćwiczenie pamięci, które w przyszłości może zaprocentować opracowaniem własnych efektywnych metod nauki. Dzieci uczące się drugiego języka są bardziej otwarte na inne kultury, a tym samym na innych ludzi. Komunikowanie się w obcym języku, czyli największa bolączka dorosłych uczniów, jest dla nich całkowicie naturalne – w końcu uczą się drugiego języka głównie poprzez mówienie. Poza tym dla dorosłych przyswojenie pewnych dźwięków lub wymowy niektórych głosek jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Z tego względu warto nauczyć się ich jeszcze w okresie dzieciństwa.
Jak nauczać dzieci języków obcych?
Jeśli nasz maluch nie dorasta w środowisku dwujęzycznym, to należy skorzystać ze szkoły językowej dla dzieci. Pamiętajmy, żeby nie mówić do dziecka w obcym języku, jeśli sami dobrze go nie umiemy. Istnieje bowiem ryzyko, że maluch przyswoi pewne błędne zwroty lub złą wymowę. Kontrolujmy również to, czy maluch nie ma problemów z wysławianiem się lub nauką mowy ojczystej. Jeżeli tak się dzieje, to warto udać się do logopedy.
Najnowsze komentarze