Języki – uczymy się ich, by zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, a także dla własnej satysfakcji. Chcemy mieć pewność, że wysiłek włożony w ich naukę nie pójdzie na marne i będziemy korzystać z naszej wiedzy aktywnie, choćby poprzez swobodne konwersowanie z obcokrajowcami. Jakie dokładnie języki będą w przyszłości w cenie?

Angielski to podstawa, a chiński – wyróżnienie

Język angielski jest dziś bardzo powszechny i stanowi podstawę komunikacji w wielu zagranicznych firmach działających w Polsce. Znajomość języka angielskiego jest już bardziej normą, niż atutem wyróżniającym na rynku pracy. W lepszej sytuacji są osoby, które dodatkowo mówią w jednym z romańskich języków, takim jak hiszpański, francuski czy włoski. Podobnie jak ci, którzy znają dobrze niemiecki czy rosyjski. Co jednak pozwoli nam naprawdę podkreślić naszą kandydaturę w danej pracy? Okazuje się, że trzeba patrzeć na wschód, a dokładniej w kierunku Państwa Środka. Chińska gospodarka osiąga coraz lepsze wskaźniki, co oznacza, że dla coraz większej liczby firm kontakt z Chinami będzie po prostu bardziej opłacalny. Pracownik, który potrafi porozumieć się w dość trudnym języku, jakim jest chiński, na pewno będzie stanowił mocny atut firmy.

Język węgierski i szwedzki w przemyśle

Inne ważne kraje, które prowadzą handel z Polską, to Szwecja oraz Węgry. Język szwedzki nie jest powszechnie stosowany na świecie, jednak jego znajomość na pewno przysporzy przykuje wzrok działu HR, zwłaszcza w firmie myślącej o ekspansji w kierunku Skandynawii. Podobnie jest z językiem węgierskim. Polska posiada najwięcej partnerów biznesowych ze Szwecji i Węgier w przemyśle ciężkim oraz związanym z energetyką.

Znać język sąsiadów

Jeżeli nie chcemy opuszczać Polski, to dobrze poznawać języki, którymi posługują się nasi sąsiedzi. Język niemiecki jest bardzo powszechny, dlatego bardziej zauważalnym atutem jest znajomość języka rosyjskiego.

A może hindi?

Myśląc przyszłościowo nie wolno zapominać o coraz większej ekspansji Indii w udziałach rynku światowego. Język hindi na pewno sprawi, że wyróżnimy się na tle innych – w końcu jest on znany nawet przez mniejszą liczbę osób, niż język chiński. Język hindi przyda się szczególnie tym osobom, które rozważają karierę w międzynarodowej, anglosaskiej lub indyjskiej firmie.

Czemu warto znać język obcy?

Języki obce dają szerokie możliwości rozwoju kariery zawodowej. Sprawiają, że jesteśmy bardziej cenionymi pracownikami i mają bezpośredni wpływ na wyższe wynagrodzenie. Specjalista, który posiada szeroką wiedzę i doświadczenie w pracy w danej firmie, a do tego potrafi porozumieć się z jej zagranicznymi partnerami, jest pracownikiem na wagę złota.