Język miłości, język Dantego – tak zwykło się inaczej nazywać język włoski. Jest on jednak nie tylko romantycznym językiem, w którym pisało wielu wybitnych twórców. Znajdziemy wiele praktycznych powodów, dla których warto przyswoić dźwięczne tony włoskiego.

Język włoski w Europie i na świecie

Język włoski zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby użytkowników w Unii Europejskiej. Poza obszarem Półwyspy Apenińskiego, gdzie po włosku mówi się również w San Marino i Watykanie, korzystają z niego mieszkańcy Szwajcarii, Istrii, Malty oraz francuskiej Korsyki. Język włoski jest dobrze znany na terenach byłych włoskich kolonii takich jak Albania, Etiopia czy Somalia. Poza tym posługują się nim liczne skupiska włoskich emigrantów w USA, Australii oraz Argentynie. Szacuje się, że język włoski zna około 90 milionów ludzi na całym świecie.

Znaczenie włoskiej gospodarki

Mimo ostatniego kryzysu gospodarczego włoska gospodarka jest ciągle jedną z najsilniejszych na świecie. Włochy przodują w wielu sektorach gospodarki, w tym w handlu, przemyśle i oczywiście turystyce. Włoskie marki odzieżowe, obuwnicze i spożywcze są znane i cenione na całym świecie. Znajomość włoskiego jest również atutem w pracy – o wiele bardziej unikatowym, niż posługiwanie się angielskim czy niemieckim.

Niezastąpiony podczas podróży

Włochy to kolebka europejskiej cywilizacji. W tym kraju znajdziemy mnóstwo zabytków, muzeów i innych skarbów architektonicznych, które liczą tysiące lat. We Włoszech zdecydowanie jest co oglądać. Żeby dobrze poznać dorobek kulturowy tego kraju, a nie tylko pobieżnie go przejrzeć, warto opanować język włoski. Tym bardziej, że Włosi podchodzą do kwestii znajomości języków obcych – w tym również angielskiego – dość swobodnie. Tym samym jeśli we włoski miasteczku chcemy zapytać miejscowych o drogę, to lepiej byśmy znali język włoski przynajmniej w podstawowym stopniu.

Przyjemny w nauce

Mówienie po włosku to po prostu przyjemność. Po pierwsze, natkniemy się w nim na niewiele pułapek – to język z gatunku tych, w których słowa zapisuje się tak, jak się je wymawia. Po drugie, akcent jest niezwykle śpiewny i miły dla ucha. W dziedzinie muzyki znajdziemy wiele określeń pochodzących właśnie z języka włoskiego – choćby takich jak opera, solo czy allegro. Po trzecie zaś, mówienie po włosku sprawia frajdę, bo nawet jeśli zapomnimy danego słowa, to zawsze możemy dopomóc sobie mową ciała. Gestykulacja jest w końcu drugim kodem języka włoskiego – i to często ważniejszym od tego tradycyjnego, werbalnego.