Lęk przed mówieniem w języku obcym jest dość powszechny. Najczęściej obawiamy się popełnienia błędu, ośmieszenia się lub bycia niezrozumianym przed drugą osobę. Czy jest to jednak rzeczywisty powód do strachu? Przedstawiamy sposoby na to, aby przełamać barierę w mówieniu w języku obcym.

Co trzeba wiedzieć?

Jedynym rozsądnym sposobem na poprawę zdolności komunikacyjnych w obcym języku jest praktyka. Możemy co prawda słuchać nagrań albo sprawdzać wymowę słów w internetowych słownikach, jednak nic nie daje takiego efektu jak po prostu mówienie. I to wcale nie w perfekcyjny sposób – najlepiej jest uczyć się na błędach.

Gdy brak nam słów…

Często zniechęcamy się do mówienia z powodu tego, że odpowiednie zwroty dosłownie wylatują nam z głowy. Jednak zamiast nadwyrężać pamięć, lepiej poszukać zamiennika. Nie należy tracić rezonu – przez ten sam etap przechodził każdy, kto teraz włada językiem obcym w sposób perfekcyjny.

Powtarzanie za lektorem

Jeżeli lubimy zagraniczne seriale i filmy, to możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. W trakcie seansu wyłączmy polskiego lektora i powtarzajmy kwestie wypowiadane przez bohaterów. W ten sposób nie tylko oswoimy się z mówieniem w języku obcym, ale także nabędziemy odpowiedniego akcentu.

Powoli do celu

Naszą komunikację językową możemy usprawnić metodą tzw. małych kroczków. Najpierw czytajmy na głos dla siebie samego – najlepiej w zacisznym miejscu, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał. Niektórych tekstów możemy nauczyć się na pamięć, aby móc je recytować bez patrzenia w kartkę. Po jakimś czasie możemy zacząć mówić do naszego zwierzęcia czy nawet maskotki. Na tym etapie starajmy się także tworzyć spontaniczne wypowiedzi bez przejmowania się o ich poprawność gramatyczną lub stylistyczną. Znajdźmy sobie zaufanego partnera do rozmowy. Alternatywą jest czat z obcokrajowcami. Zacznijmy też nagrywać nasze wypowiedzi. Na sam koniec warto znaleźć sobie stałego partnera do rozmawiania w obcym języku – najlepiej native speakera, który zgodził się ewentualnie poprawiać nasze wypowiedzi.

Nieco kontrowersyjny sposób

Jeśli chcemy przełamać nasz strach mówienia w języku obcym, to istnieje jedna, nieco brutalna metoda – wyjazd lub przeprowadzka do obcego kraju. Zostajemy wówczas postawieni w sytuacji, w której po prostu musimy komunikować się z innymi. Na początku może być nam trochę ciężko, za to efekty są naprawdę zaskakujące.