Certyfikat językowy jest potwierdzeniem naszej umiejętności posługiwania się językiem na konkretnym poziomie. To nie tylko źródło satysfakcji dla nas samych, ale również wiarygodny dokument przy ubieganiu się o pracę. Certyfikaty językowe są często wymagane przez uniwersytety i szkoły wyższe, które prowadzą nabór studentów zza granicy. Znajomość języka sprawia, że otrzymujemy lepsze oferty pracy, jesteśmy bardziej cenionymi pracownikami oraz po prostu więcej zarabiamy.
Jest jeden warunek…
Ze statystyk wynika, że osoby znające język obcy, zarabiają około 10% więcej, niż inni pracownicy na tych samych stanowiskach. Certyfikat językowy to częsty wymóg stawiany przed studentami, którzy chcą uczyć się za granicą. Takiego świadectwa nie można określić tak zwanym „papierkiem”, jak często określa się chociażby (bardzo niesłusznie zresztą) tytuł magistra. Egzaminy językowe są bowiem wymagające i trzeba poświęcić naprawdę sporo wysiłku dla uzyskania pozytywnego wyniku. Satysfakcja płynąca z oficjalnego potwierdzenia znajomości języka obcego jest jednak na tyle duża, że od razu daje nam motywację do dalszej nauki słówek i szlifowania wymowy. Za uzyskaniem certyfikatu przemawia wiele, jednak istnieje jeden bardzo ważny warunek – powinniśmy zdecydować się na taki egzamin, który jest honorowany na całym świecie.
Samemu czy w grupie?
Nastawiając się na otrzymanie określonego certyfikatu warto jest wybrać kurs w szkole językowej. Takie zajęcia są tworzone zgodnie z wymaganiami określonego egzaminu. Podczas kursu rozwija się wielorakie kompetencje: czytanie, pisanie, słuchanie oraz mówienie, czyli wszystkie te obszary, które są oceniane na egzaminie. Szkoła językowa posiada również tę przewagę, że bardziej motywuje do nauki, a do tego polepsza praktyczną znajomość języka (uczestnik kursu prowadzi wszak rozmowy z kolegami z grupy). Nie do zastąpienia jest obecność lektora, który wyeliminuje błędy, powie, co jest dobrze, a do tego wskaże, w którym kierunku należałoby się rozwijać. Nie musimy od razu zapisywać się na zajęcia. Czasami można skorzystać z lekcji próbnej, podczas której sami ocenimy, czy odpowiada nam poziom i sposób prowadzenia zajęć.
Co możemy zrobić w domu?
Ucząc się języka warto jest się nim otaczać – czytać zagraniczną prasę, słuchać radia, oglądać telewizję czy seriale. W ten sposób osłuchamy się z obcą mową, a do tego poszerzymy swoje słownictwo. Dobrym pomysłem jest też korzystanie ze stron zrzeszających osoby z całego świata, które prowadzą ze sobą konwersacje i w ten sposób wymieniają się swoją językową wiedzą.
Najnowsze komentarze