Kurs konwersacyjny polega na wykorzystaniu znajomości języka w praktyce. W końcu taki jest główny cel nauki języków obcych – swobodne porozumiewanie się. Zajęcia z konwersacji przyczyniają się do rozwoju właśnie tej umiejętności. Najpierw trzeba jednak osiągnąć pewien poziom znajomości języka. Musimy także przełamać lęk przed mówieniem, który jest często zwykłym lękiem przed popełnianiem błędów. Przyzwyczajeni do nauki języków poprzez to, co występuje na piśmie, możemy czuć początkowo lekki dyskomfort. Jednak w miarę praktykowania konwersacji coraz bardziej łapiemy swój naturalny flow.

Do kogo są skierowane zajęcia?

Ćwiczenia w mówieniu odbywają się dopiero po opanowaniu pewnego poziomu języka. Głównie dlatego, że wymagają znajomości dość szerokiego zasobu słownictwa i gramatyki. Kurs konwersacyjny w obcym języku jest skierowany do osób, które posiadają znajomość języka na poziomie B1. To propozycja dla tych, którzy chcą poszerzać swoje słownictwo, wiedzę na temat danego kraju oraz umiejętność wypowiadania się na określone tematy. Zajęcia odbywają się w małych grupach, dzięki czemu każdy ma szansę wypowiedzieć się przynajmniej kilkukrotnie. Każde spotkanie ma określony charakter tematyczny – raz rozmowy dotyczą podróży, innym razem kultury lub nauki, a także wydarzeń w kraju i na świecie.

Dlaczego warto ćwiczyć język poprzez konwersacje?

Mówienie i słuchanie to najbardziej naturalne sposoby nauki języka. Każdy z nas nauczył się swej ojczystej mowy właśnie w ten sposób. Zajęcia z konwersacji sprawiają, że podążamy tą pierwotną ścieżką nauki. Konwersacje to zajęcia z gatunku niezwykle praktycznych, poprzez które ćwiczymy nasze zdolności w określonych sytuacjach. Taką formę nauki uznaje się za najbardziej przydatną. Podczas mówienia i słuchania zwiększamy zakres naszego słownictwa, a także zapamiętujemy nowe rzeczy w najlepszy z możliwych sposobów – poprzez kontekst, czyli osadzenie danego słówka w określonej sytuacji.

Konwersacje polepszają także wymowę i płynność wypowiadania się. Zajęcia tego typu odbywają się w towarzystwie doświadczonego nauczyciela lub native speakera. Wyłapują oni najdrobniejsze błędy, dzięki czemu są one eliminowane na bieżąco. Ćwiczenie w domu nie stwarza takiej możliwości, a powielane wielokrotnie błędy prowadzą do ich utrwalenia się w naszej podświadomości. Nie czując się jeszcze na siłach do tego, by samemu ćwiczyć mówienie, najlepiej jest wybrać się właśnie na zajęcia z konwersacji.